علائم وجود شپش در سر

شپش سر

همیشه در شوخی‌های‌ شنیده اید که برای اینکه از یک فرد کثیف دوری کنیم، می‌گوییم طرف شپش دارد! در حال حاضر و با وجود انواع شوینده ها و در دسترس بودن امکانات بهداشتی و نظافتی برخلاف گذشته، شپش فقط سراغ آدم‌های کثیف و بدبو نمی‌رود!

حتی اگر هر روز هم حمام می‌کنید باز هم ممکن است که خیلی راحت پذیرای این مهمان ناخوانده کوچولو شوید!

گرچه شپش‌ها می‌توانند باعث خارش پوست سر شوند اما بیماری‌های دیگر از جمله شوره، اگزما و حساسیت به شامپو و سایر محصولات هم می‌توانند باعث خارش سر شوند، بنابراین باید با راه تشخیص شپش به خوبی آشنایی داشته باشید. برای این کار باید با استفاده از یک شانه دندانه ریز از قسمت‌های مختلف سر فرق باز کنید و پوست را بررسی کنید. اگر هم به شپشی برخوردید، می‌توانید با همان شانه آن را از روی مو بردارید. درواقع تنها نشانه هجوم شپش‌ها مشاهده‌کردن شپش‌های بالغ یا نابالغ روی سر است. وجود تخم شپش <Lice eggs>به تنهایی دلیل بر حمله شپش نمی‌شود.

شپش سر

شپش حشره کوچکی است که رنگ آن سفید مایل به خاکستری است و دارای سه جفت پای کوتاه، دو شاخک و یک دهان برای مکیدن خون است. تخم شپش بیضی شکل و به اندازه ته یک سنجاق است. این تخم که سفید رنگ است «رسک» نام دارد و به مو و میان درز لباس‌ها می‌چسبد.

شپش یک انگل خارجی در بدن انسان محسوب می‌شود. این انگل می‌تواند سر و بدن را آلوده کند. شپش حشره کوچکی است که رنگ آن سفید مایل به خاکستری است. این حشره دارای سه جفت پای کوتاه، دو شاخک و یک دهان برای مکیدن خون است. تخم شپش بیضی شکل و به اندازه ته یک سنجاق است. این تخم که سفید رنگ است «رسک» نام دارد و به مو و میان درز لباس‌ها می‌چسبد. شپش سر بیشتر در بین کودکان مدارس ابتدایی و مهدکودک‌ها، به خصوص دختران رواج دارد. وجود تعداد زیاد بچه‌ها در کنار هم باعث شیوع این انگل می‌شود. اگرچه تراشیدن موها در این مورد موثر است اما راه حل درمان آن به شمار نمی‌رود و کاملا غیرضروری است.

شپش سر

شایع‌ترین علامت شپش، خارش است. اگرچه شپش بیماری خاصی ایجاد نمی‌کند اما گزش آن باعث ایجاد حساسیت روی پوست می‌شود. ممکن است بلافاصله پس از ابتلا دچار خارش نشوید. به‌خصوص اگر هجوم شپش‌ها خفیف باشد. ممکن است حتی تا 6هفته بعد از ابتلا هم هیچ نشانه‌ای نداشته باشید. علاوه بر خارش شدید، شپش‌ها می‌توانند باعث ایجاد حس قلقلک روی سر یا بدن شوند طوری که احساس می‌کنید چیزی درحال راه رفتن روی پوست‌تان است!

برخی دیگر از علائمی که نشان دهنده شپش بر روی سر شماست

• زخم هایی که جای گزش شپش است بر روی پوست شما ایجاد می شود.

• این زخم ها ممکن است توسط باکتری های روی پوست عفونی شوند.

• غدد لنفاوی تان ممکن است حساس شودپس در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

• برخی اوقات افراد مبتلا خواب راحتی ندارند.

• همچنین شپش ها می توانند سبب ایجاد برآمدگی های قرمز رنگ روی سر، گردن، شانه ها و ناحیه تناسلی گردند.

• اگر تکه های سفید رنگی به موهای شما چسبیده بود که به سختی از روی مو جدا می شد این تکه های سفید چسبیده به مو ، تخم های شپش هستند.

پیشگیری بهتر از درمان است
۱. رعایت بهداشت فردی
۲. استحمام روزانه و شانه زدن زیاد موها
۳. از لوازم و وسایل شخص آلوده به هیچ وجه استفاده نشود
۴. پس از هر تعطیلات دانش‌آموزان معاینه شوند
۵. در زنگ‌های ورزش دانش‌آموزان لباس‌های خود را در کیف‌های جداگانه و دستی نگه دارند.

 

درمان شپش سر با روغن زیتون

به همه جای موهای خود روغن زیتون بمالید. موهای خود را در قسمت بالای سرتان جمع کنید و با حوله آن را ببندید. چسبندکی موها ممکن است کمی اذیتتان کند. ۳ تا ۸ ساعت موهای خود را در این حالت باقی بگذارید. توجه داشته باشید که این زمان اصلا نباید کمتر از ۳ ساعت باشد. چرا که تحقیقات نشان داده است که شپش‌ها می‌توانند تا ۲ ساعت در مایعاتی مانند روغن زیتون زنده بمانند. هر چقدر به این ۸ ساعت نزدیک‌تر شوید میزان از بین رفتن شپش‌ها بیشتر خواهد بود. سپس ظرف آب داغ و صابون را آماده کنید. حوله‌ای که روی سر خود بسته بودید را در آن قرار دهید و خودتان را برای دیدن شپش‌های مرده و تخم‌های آنها آماده کنید. بعد از برداشتن حوله و قرار دادن آن در آب داغ موهای سرخود را به چهارقسمت تقسیم کرده و خوب شانه بزنید. شانه زدن را تا جایی ادامه دهید که شپشی روی سرتان باقی نماند.

درمان شپش سر با سرکه

از راه‌های دیگر درمان شپش سر استفاده از سرکه است. دو قاشق غذاخوری سرکه را در یک لیتر آب حل کرده سپس تمام سر و موها را با این محلول خیس می‌کنیم. این محلول باعث سست شدن تخم‌ها می‌شود. بعد از آن با شانه دندانه ریز آنها را از موها جدا می‌کنیم.

شامپوی پرمترین

ابتدا موها را با آب مرطوب کرده، سپس موها را به شامپو پرمترین آغشته کرده و شامپو را به سر و ساقه‌های مو رسانده. پس از ۱۰ دقیقه سر را با آب فراوان می‌شوییم تا شامپو کاملا از روی سر پاک شود. این کار را پس از یک هفته دوباره تکرار می‌کنیم تا نتیجه بهتری حاصل شود.

Author: r.emami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *