میکروب معده و درمان

میکروب معده چیست؟

معده یکی از بهترین جاها برای رشد یک میکروب است. اغلب مردم نمی دانند که میکروب معده دارند یا نه؟

اگر علائمی از زخم معده داشته باشید، پزشک احتمالاً شما را از نظر میکروب معده آزمایش می کند. اگر شما به میکروب معده مبتلا باشید ، می توان با آنتی بیوتیک آن را درمان کرد.

اکثر مبتلایان به میکروب معده هیچگاه علامت یا نشانه‌ای نخواهند داشت. هنوز مشخص نیست که چرا این اتفاق می‌افتد، اما ممکن است برخی از افراد با مقاومت بیشتری در برابر اثرات مضر میکروب معده متولد شوند.

میکروب معده چیست؟

هلیکوباکتر پیلوری یا میکروب معده نوعی باکتری است که می‌تواند وارد بدن‌ شود و در دستگاه گوارش زندگی کند.

بعد از چند سال این میکروب در لایه‌ی مخاطی معده یا قسمت بالایی روده‌ی باریک‌ زخم‌هایی ایجاد کنند. در برخی افراد عفونت حاصل از آنها موجب بروز سرطان معده می‌شود؛ به این دلیل باید نسبت به علائم میکروب معده هشیار بود.

عفونت‌های ناشی از میکروب معده بسیار شایع است. این باکتری در بدنِ نزدیک به دوسوم جمعیت جهان یافت می‌شود. در بیشتر افراد این باکتری موجب بروز زخم یا عوارض دیگر نمی‌شود. برخی داروها در نابودی میکروب معده و درمان زخم‌های‌ ناشی از آن مؤثرند. با توسعه‌ی بهداشت عمومی و دسترسی بیشتر به آب تمیز، میزان آلودگی به این میکروب در سطح جهان کاهش یافته است. شما نیز با داشتن سبک زندگی سالم می‌توانید خودتان و فرزندان‌تان را از شر این باکتری در امان نگه دارید.

میکروب معده چیست؟

علائم میکروب معده

میکروب معده ازطریق غذا، آب یا اشیاءِ آلوده به فرد منتقل می‌شود. این میکروب در کشورهایی که آب تمیز و سیستم فاضلاب مناسب ندارند، شیوع بیشتری دارد. این باکتری می‌تواند ازطریق تماس با بزاق یا سایر مایعات بدنِ افراد آلوده نیز منتقل شود.

اکثر مبتلایان به میکروب معده هیچگاه علامت یا نشانه ای نخواهند داشت. هنوز مشخص نیست که چرا این اتفاق می افتد ، اما ممکن است برخی از افراد با مقاومت بیشتری در برابر اثرات مضر میکروب معده متولد شوند.

هنگامی که علائم میکروب معده رخ می دهد ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درد یا سوزش در شکم

درد شکم هنگام خالی شدن معده

حالت تهوع

از دست دادن اشتها

آروغ زدن مکرر

نفخ

کاهش وزن بدون دلیل

در صورت مشاهده هرگونه علائم و نشانه‌های مداوم که نگران کننده شما هستند، با پزشک خود ملاقات کنید. در صورت تجربه علایم زیر به پزشک مراجعه کنید.

درد شدید یا مداوم شکم

بلع مشکل

مدفوع خونین یا سیاه

استفراغ خونین یا سیاه یا استفراغ سیاه

درمان میکروب معده :

میکروب معده معمولاً حداقل با دو آنتی بیوتیک مختلف به طور همزمان درمان می شوند تا از ایجاد مقاومت در برابر یک آنتی بیوتیک خاص جلوگیری کنند. پزشک شما همچنین یک داروی سرکوب کننده اسید را برای کمک به بهبود معده شما توصیه می کند.

داروهایی که می توانند اسید را مهار کنند عبارتند از:

مهارکننده های پروتون پمپ (PPI):. این داروها تولید اسید در معده را متوقف می کنند. برخی از نمونه های PPI عبارتند از: امپرازول، استومومپرازول و پنتوپرازول .

مسدود کننده های هیستامین (H-2): این داروها ماده ای به نام هیستامین را مسدود می کنند که باعث تولید اسید می شود. یک مثال سایمتیدین (Tagamet) است.

بیسموت سالیسیلات: این دارو که بیشتر با نام پپتو بیسمول شناخته می شود ، با پوشاندن زخم و محافظت از آن از اسید معده کار می کند.

پزشک ممکن است توصیه کند حداقل چهار هفته پس از درمان ، آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را انجام دهید. اگر آزمایش ها نشان داد که درمان ناموفق بود ، ممکن است شما با ترکیبی دیگر از داروهای آنتی بیوتیکی دور دیگری از درمان را طی کنید.

Author: r.emami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *